دانلود کتاب انقلاب سفید نوشته محمدرضا پهلوی

کتاب انقلاب سفید

درباره کتاب انقلاب سفید :

دانلود کتاب انقلاب سفید نوشته محمدرضا پهلوی

کتاب انقلاب سفید به قلم محمدرضا پهلوی پادشاه سابق ایران نگاشته شده‌است. چاپ اول این کتاب در دی ماه ۱۳۴۵ در پانصد هزار نسخه و ۲۰۶ صفحه در چاپخانه بانک ملی ایران صورت گرفت. ناشر کتاب کتابخانه پهلوی است و موضوع آن اوضاع اجتماعی و اقتصادی ایران در قرن ۱۴ ام شمسی می‌باشد

بخشی از متن کتاب :

” ما انقلابی را انجام دادیم که به قول آبراهام لینکلن: بدخواه هیچکس نبود، و در عوض خیرخواه همه کس بود. هدف آن تنها یک چیز بود، و آن این بود که حق را آن طور که خواسته خداوند است به مردم بدهیم و در این راه از هیچ قدرتی به جز از خداوند نهراسیم”

این کتاب در اردیبهشت سال ۱۳۴۶ به چاپ دوم رسید و با شماره کتابشناسی ملی م۵۰-۴۲۳۹ در کتابخانه ملی ثبت شده‌است


گر چه پس از کودتای ۲۸مرداد ۱۳۳۲ و استقرار دوباره رژیم پهلوی، حکومت مطلقه و استبدادی شاه تحکیم و تثبیت شد، اما در سال ۱۳۳۹ همزمان با تحولاتی که در صحنۀ سیاست بین المللی روی داد، شاه ناچار به تجدید نظر در سیاست‌های خود گردید.

با پیروزی جان، اف کندی در ریاست جمهوری آمریکا، برای جلوگیری از قیام‌های مردمی در جهان سوم که احتمال سرنگونی رژیم‌های وابسته به بلوک غرب، به ویژه آمریکا را در پی داشت، رهبران آن کشورها را به انجام اصلاحاتی بر اساس دکترین خود تشویق و ترغیب نمود.

در ایران نیز همراه با دیگر کشورهای جهان سوم این اصلاحات در قالب فضای باز سیاسی، اصلاحات اراضی، لایحۀ انجمن‌های ایالتی و ولایتی و اوج آن به عنوان «انقلاب سفید» یا «انقلاب شاه و ملت» که به طور فراگیر تمام جنبه‌های زندگی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه سنتی ایران را در بر می‌گرفت، تجلی یافت.

… «من یک هدف بیشتر ندارم و هرگز آن را پنهان نکردم و آن سازندگی ایرانی مترقی وتوانا بود که مردمش هم از مواهب و مزایای تمدن مادی برخوردار باشند و هم از اعتلای معنوی و اخلاقی و فرهنگی.
در سال ۱۳۲۲، من هدفهای اصلی سیاست اقتصادی و اجتماعی کشورم را در ۵ موضوع خلاصه کردم:
نان، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش برای همگان؛ بر اساس پنج اصل فوق و به تناسب تدریجی جامعۀ ایرانی و نیازهایش، اندک اندک اصول و مبانی دیگری برای سیاست اقتصادی و اجتماعی کشور اعلام نمودم، که دستاورد آنها اصول انقلاب سفید ایران است که عبارتند از:

۱- اصلاحات ارضی و الغای نظام ارباب و رعیتی؛
۲- ملی کردن جنگها و مراتع؛
۳- تبدیل کارخانه‌های دولتی به شرکتهای سهامی و فروش سهام آنها جهت تضمین اصلاحات ارضی؛
۴- مشارکت کارگران در سود خالص کارخانه‌ها؛
۵- تجدید نظر اساسی در قانون انتخاب به منظور اعطای حقوق کامل و برابر سیاسی به زنان؛
۶- ایجاد سپاه دانش، به منظور سواد آموزی و اشاعۀ فرهنگ در روستاها».

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان