دانلود کتاب محمدرضا پهلوی،آخرین شاهنشاه ۱۹۱۹-۱۹۸۰ نوشته دکتر هوشنگ نهاوندی و ایو بوماتی

درباره کتاب :

 دکترنهاوندی و دکتر ایو بوماتی پس از کتاب قطور”شاه عباس” اکنون به تاریخ معاصرایران و در واقع به کالبد شکافی “انقلاب” اسلامی ایران و نقش عوامل داخلی، خارجی و به ویژه سیاست های اعمال شده از سوی پادشاه وقت ایران و دولت های پی در پی سال‌های دهه آخر سلطنت محمد رضا شاه پرداخته اند.
شاید بتوان گفت به سبب بیش از پنج دهه حضور دکترهوشنگ نهاوندی در مصادر مختلف امور اداری، دانشگاهی و سیاسی دوران پادشاهی پهلوی دوم، کتاب حاضر را، نگاهی همراه با تلخکامی از درون به نارسائی های دستگاه حکومتی وقت ایران و به ویژه “دخالت های دولت های بیگانه” به امور داخلی این کشور دانست. دکتر نهاوندی در کتاب های متعددی که در دوران اقامت مجدد در فرانسه تالیف و تدوین نموده، بر این اعتقاد پای فشرده است که آنچه که “نا رسائی های داخلی حکومت در آن دوران” نامیده می شود بدون دشواری چندانی قابل حل و فصل بود و مالاً اجتناب از آنچه که انقلاب نامیده شد ممکن بود، ولی سیاست های بین المللی، و احتمالاً کوتاهی پادشاه در رفع و رجوع قاطعانه آنها، روند اصلاح امور را تا وقوع رویداد های ۵۷ متوقف ساخت و اوضاع به سوی شکست برنامه های نوسازی و بازسازی ایران حرکت کرد.
دکتر نهاوندی و دکتر ایو بوماتی در سال های اخیر طی سه کتاب از سه پادشاه نام آور ایران از صفویه تا پایان دوران سلطنت در ایران پرداخته اند که عبارتند از شاه عباس، نادرشاه و محمد رضا شاه پهلوی. هنوز کتاب سرنوشت و سرگذشت نادرشاه به چاپ نرسیده است، ولی کتاب سوم یعنی سرنوشت و سرگذشت ایران و محمد رضا شاه هم اکنون در دسترس ایرانیان و فرانسویان قرار دارد.منبع : fa.rfi.frدیدگاه ها

  1. نویسنده
   پست
 1. حبیب

  اگر به حقوق قانونی نویسندگان لطمه ایی وارد نشود .با توجه به پیشرفت دانش علم کامپیوتری دنلود مطالب مفیی

 2. حبیب

  اگر به حقوق قانونی نویسندگان لطمه ایی وارد نشود .با توجه به پیشرفت دانش علم کامپیوتری دنلود مطالب مفید برای اشخاص آگاه .دانستن ایرادی ندارد .

 3. gholi

  تشکر. کتاب خوبیه. از دیگر آثار این نویسنده مثل کتابهای ” آخرین روزهای پایان سلطنت و درگذشت شاه ” و ” خمینی در فرانسه ” را هم اگر دارید بزارید، لطفاً.

 4. جاوید شاه

  به کوری چشم هرکسی که ضد نظام شاهنشاهی هست الخصوص خاندان پهلوی باز دوباره پهلوی رو برمیگردونیم به ایران تا چسم همگیشون کور بشه که دیگه نگن آخرین شاهنشاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *