دانلود کتاب حقیقت ها و مصلحت ها : گفتگو با هاشمی رفسنجانی نوشته مسعود سفیری

حقیقت ها و مصلحت ها

درباره کتاب :

مهرماه از دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به من اطلاع دادند که قرار صحبت برای یک هفته بعد,۱۱ مهرماه ساعت ۱۰ صبح تنظیم شده است .ساعت ۱۱ و ۱۰ دقیقه نوبت به من میرسد .اتاقی بزرگ , که این روزهاعکسهای متعددی از آن به چاپ رسیده است. هاشمی رفسنجانی که دیگراز روزهای جوانی فاصله گرفته ازمن استقبال می کند.
می گوید: محسن گفت قصددارید درمورد انتخابات ریاست جمهوری در سال ۷۶ کتابی منتشر کنید.
کوتاه پاسخ می دهم :بله

_

در این گفت و شنود، هاشمی رفسنجانی از رویدادها و اوضاع مختلف دو دهه گذشته، به ویژه دو دوره ریاست جمهوری خویش سخن می‌گوید .پیش‌گفتار کتاب مروری است کوتاه بر تحولات و جریانات و رویدادهای ایران پس از پیروزی انقلاب تا نیمه سال .۱۳۷۸

_

برای چه در برابر این اتهامات از خودتون دفاع نکرده اید؟ – نیازی نیست بالاخره این گرد و غبارها می‌خوابه و تاریخ، حقیقت رو بر ملا می‌کنه…. در همین انقلاب، ما که نمی‌خواستیم با کشور همسایه خود بجنگیم، ولی پیش آمد. ممکن است شرایط به گونه‌ای بود که اگر مدیریت می‌شد، جنگ نمی‌شد. البته شواهد و اسناد تاریخی که بعدها دیدیم، تاکید می‌کنند که تحمیل کردن جنگ بر ایران حتمی بود. به هر حال جنگیدیم و ۸ سال خسارت‌های فراوان دادیم، مخصوصاً بهترین جوانان کشور را از دست دادیم. اما مقدمه‌ای شد برای اینکه صدام و حزب بعث از منطقه کَنده شوند. صدام و حزب بعث موجود خطرناکی بودند و ممکن بود همه منطقه را به دردسر بیندازند. اینکه الان بگوییم می‌ارزید یا نه؟ معنایش این است که هر کاری انسان بکند و در مسیر آن مشکلاتی پیش بیاید، این سوال پیش می‌آید که آیا می‌ارزید ما این کار را بکنیم؟ در زمان مبارزه محاسباتی می‌شد که با آن محاسبات، علیه رژیم پهلوی مبارزه می‌کردیم و به زندان می‌رفتیم. حتماً در مراحل مختلف، آن هم در کاری به بزرگی انقلاب اشتباهاتی شده که باید با واقع‌بینی اشتباهات را بگوییم. من در اصل کار و ضرورت اثرات انقلاب شکی ندارم. نظام شاهنشاهی را برانداختیم. این را همه می‌پذیرند که اصلاً نظام شاهنشاهی غلط است و بشر نمی‌تواند با آن نظام زندگی کند. مگر نظم سلطنتی مثل انگلیس که شاه فقط الگویی برای کار و تشریفاتی است. اما حکومت سلطنتی مساله واقعاً خطرناک است و قانون آن در این شرایط دنیا اصلاً معنایی ندارد.
 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان