دانلود کتاب اسلام در ایران، شعوبیه، نهضت مقاومت ملی ایران نوشته دکتر ر.ناث و پروفسور ایگناس گلدزیهر

islam dar iran shobiye -bookiha

درباره کتاب : با آغاز جنگ قادسیه در ۶۳۷ میلادی عرب‌های مسلمان واردایران شدند و لشکر ایران تحت فرماندهی رستم فرخ‌زاد شکست خورد. با مرگ یزدگرد سوم، آخرین شاه ساسانی در سال ۶۵۱ میلادی برخورد نظامی بین لشکر ایران و عرب‌ها به پایان رسید، اما درگیری واقعی میان دو طرف آغاز شد.

ایرانیان که در برابر استحاله و از دست دادن هویت ملی خویش سر می‌پیچیدند نهضت‌هایی را بر علیه خلفای مسلمان پایه‌ریزی کردند. از اواخر عهد اموی نهضت‌های ملی و سیاسی و مذهبی هر روز به رنگی ظاهر می‌شد.مقصود اصلی این جنبش‌ها برانداختن دولت و سیادت عرب بود و با اسلام کاری نداشتند. بزرگترین نهضت ایرانیان که به انقراض دولت و سیادت عرب‌ها انجامید نهضت شعوبیه بود.شعوبیه نام نحله‌ای است که از اواخر دولت اموی (اوائل قرن دوم هـ.ق) ظهور یافت و به برانداختن بنی‌امیه، برکشیدن بنی‌عباس و استقلال سیاسی ایرانیان انجامید. شعوبیان برای عرب‌ها در نژاد و فرهنگ پشیزی ارزش و اعتبار قائل نبودند و خود را برتر از عرب می‌دانستند.کار برتری‌جویی عرب و تحقیر عجم به جایی رسید که امویان غیر عرب و از جمله ایرانیان را موالی می‌خواندند. عکس‌العمل منطقی ایرانیان در برابر این تبعیض نژادی اعراب به دو شکل پدیدار شد: نخست گروهی که با تمسک به متن قرآن (سوره حجرات، آیه ۱۳) که ملاک برتری میان شعوب و قبائل را تقوای الهی می‌شمارد، به اصل مساوات میان عرب و عجم اعتقاد داشتند. این‌ها اگر چه در ابتدا «اهل تسویه» خوانده می‌شدند، اما بعدها به «شعوبیه» شهرت یافتند. گروه دوم کسانی بودند که در برابر تبعیض و مظالم اعراب، راه تعصب و افراط در پیش گرفتند و قائل به تفضیل و سیادت عجم بر عرب بودند. بعدها به تدریج نام شعوبیه به هر دو گروه اطلاق شد و گروه اخیر، پایه‌گذار نهضتی شد که به تحصیل استقلال ایرانیان در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و ادبی منتهی گشت. استعمال لفظ شعوبیه به معنای مخالفان قوم عرب، به احتمال زیاد به بعد از سال ۱۳۲ هـ.ق و دوران حکومت بنی‌عباس بازمی‌گردد. lمنبع : ویکی پدیا فارسی]

 

[box type=”download” align=”aligncenter” ][checklist]

[/checklist][/box]

دیدگاه ها

 1. آرش طوفانی

  سلام
  بسیار سپاسگزارم از خدمات ارزشمندی که ارایه می دهید

 2. reza

  ممنون از کار خوبتان میشه کتابهای مصطفی ملکیان وترجمه کتب حامد ابو زید مصری هم توسایت بذارید با تشکر

  1. نویسنده
   پست
   bookman

   درود بر شما بزرگوار
   متاسفانه کتابی از این نویسنده موجود نداریم .
   ولی کتابهای تحقیقی و نقاد در این زمینه در سایت منتشر شده اند .
   برقرار باشید

 3. بهمن

  استاد رضا با چه زبانی باید از زحماتتان تشکر وقدردانی کنم.دست مریزاد

 4. مهتاب

  با سلام هر چه تلاش کردم موفق به دانلود کتاب اسلام در ایارن گلدزیهر نشدم. ممنون می شوم که این کتاب را برایم ایمیل کنید خیلی لازمه !!!

  1. نویسنده
   پست
  1. نویسنده
   پست
   bookman

   سلام …
   دوست عزیز یکی دو سالی هست که روی سایت منتشر شده است …

   سمت راست سایت توی بخش محبوبترین کتابها میتونید پیداش کنید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *